News :
Cenky pro Aff na Valentýna TADY

Boloňský psík

7. července 2008 v 13:39 | lucikkkkk (majitelka blogu) |  Information on animals
Boloňský psík

Originální název plemene : Bolognese


Země původu : Itálie

Doba vzniku : Středověk

Původní využití : Společník

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 13-15 let

Hmotnost : 3-5 kg

Výška : 25-30 cm

Historie
Boloňský psík patří do skupiny bišonků, což je jedno z nejstarších psích plemen. Později se bišonci začali dělit na maltézáčka, bišonka, boloňského psíka, havanského psíka a lvíčka, a každé z těchto plemen bylo šlechtěno samostatně. Tito psíci bývali v minulosti chováni především bohatými, vznešenými dámami jako luxusní módní doplněk. Boloňský psík pochází pravděpodobně z Itálie, jeho jméno bylo odvozeno od názvu italského města Bologna. Jeho první písemný popis pochází již ze 13. století. Vznikl pravděpodobně křížením maltézáčka a trpasličího pudla. Dnes jsou nejpočetnější chovy tohoto plemene ve Švýcarsku a Itálii, ale i u nás si získává stále více příznivců.

Typy
Tento pes patří do skupiny bišonků a může být zaměňován například za maltézského psíka nebo bišonka, kterým je velmi podobný. Je to však samostatné plemeno, které se samostatně vyvíjí a má svůj zvláštní standard.

Všeobecný vzhled
Boloňský psík je velmi podobný maltézáčkovi, jeho tělo je však celkově mohutnější a vyšší, a rozdílná je i jeho srst. Boloňáčkův obličej oživují kulaté, tmavé oči s živým, inteligentním výrazem a černý nos. Uši jsou polostojaté, vysoko nasazené, svěšené a dlouhé s bohatou srstí. Tělo je kvadratické, s rovným hřbetem. Ocas je zatočený a hrdě nesený nad hřbetem.


Srst a barva srsti
Srst je po dlouhá a chomáčkovitá, pokrývá rovnoměrně celé tělo. Pouze na nose je srst kratší. Srst není hladká ani kudrnatá, má vločkovitou strukturu a lehce odstává od těla. Barva srsti musí být čistě bílá.

Povaha
Boloňáček má velmi klidnou povahu, je spíše vážný a zdrženlivý, ale umí být i veselý a bezprostřední. Je křehký a citlivý, ale také hravý a inteligentní. Je také přítulný a ostražitý.

Společenská charakteristika
Svému pánovi je bezmezně oddaný, ale vůči cizím lidem je spíše nedůvěřivý a odmítavý, je rozvážný při navazování nových kontaktů. Boloňáček je velmi mazlivý a něžný pes, je báječným společníkem i pro osamělého člověka. Je také vhodný pro ty, kteří nechtějí mít doma příliš temperamentního psa. S ostatními psy a domácími zvířaty vychází zpravidla velmi dobře.

Vztah k dětem
Děti boloňáček miluje a je vždy ochotný účastnit se jejich her. Přesto by jej děti neměly považovat za hračku, protože je velmi křehký a citlivý a nesnese hrubé zacházení.

Výchova
Je dobře vychovatelný, je inteligentní a snadno se učí. Není to pes vhodný k náročnějšímu výcviku, ale výchova k poslušnosti je nutná, jako u každého jiného plemene. Výchova by měla být důsledná, ale velmi mírná.


Držení
Je to ideální pes pro chov v bytě, ale potřebuje být stále v kontaktu se svým pánem a jeho rodinou. Není proto vhodný k lidem, kteří tráví většinu času mimo domov. Pelíšek je dobré mu připravit na klidném místě bez průvanu, kde by mohl nerušeně odpočívat.


Pracovní využití
Tento psík není nijak pracovně využitelný, je to typický společenský pes, který svou roztomilou povahou působí antistresově.

Pohyb
Boloňáček se spokojí i s menším množstvím pohybu, situaci se dokáže přizpůsobit. Miluje však dlouhé procházky a potřebuje se i volně proběhnout na čerstvém vzduchu.

Péče
Péče o jeho srst je poměrně náročná. Tento pes nelíná, proto se uvolněná srst musí vyčesávat. Je potřebné denní kartáčování a alespoň jednou týdně důkladné pročesání, které však nesmí být příliš silné, srst by pak ztratila své kučery. Občas je potřeba upravit konečky srsti odborným zastřihnutím. Koupání psa šamponem je potřebné asi 3-4krát do roka, mezitím stačí sprchovat psa čistou vodou. U tohoto psa je nutné denní čištění očí, protože mu trochu více slzí. Okolí očí i nos jemně omývejte borovou vodou. Zvukovod se musí udržovat v čistotě a průchodný, nesmějí v něm být žádné uvolněné chlupy. Pokud chlupy mezi polštářky na tlapkách přerůstají, je nutné je zastřihnout.


Využití ke hlídání
Boloňáček není žádný velký hlídač, ale vždy vám štěkáním ohlásí, pokud se za dveřmi pohybuje někdo cizí.

Vhodné sporty
"Agility; aportování; fly-ball; flygility; obratnost"


Nejčastější onemocnění
"Tracheální kolaps; luxace pately; Legg-perthes disease"Zvláštnosti plemene
Boloňský psík je velmi citlivý a křehký, velmi si váží toho, když mu věnujete mnoho pozornosti a dokáže za to být velmi vděčný. Tento pes potřebuje také mnoho péče o svou srst, proto pokud si nejste jisti, že budete mít čas a chuť o jeho srst pečovat, nepořizujte si právě boloňáčka, ale zvolte jiné plemeno, které tak intenzivní péči o srst nepotřebuje.

Příprava na výstavu
Na výstavu je dobré psa připravovat již od mládí. Měl by se naučit výstavnímu postoji a měl by se umět dobře pohybovat na vodítku a být dobře ovladatelný. První výstavu je dobré absolvovat v roli pozorovatele. Pes by měl navyknout na ruch a přítomnost mnoha lidí a dalších psů. Protože na výstavě rozhodčí může prohlédnout psovi i chrup a varlata, měl by psík být připraven i na doteky cizího člověka. Do výstavního kruhu musí být pes předveden v nejlepší kondici a jeho srst by měla být perfektně upravená.Výživa štěněte
Pro svůj správný vývoj potřebuje štěně plnohodnotnou stravu obohacenou vitamíny a minerálními látkami.

Výživa dospělého psa
Strava psa v dospělosti má vliv na jeho zdravotní stav, na jeho kondici a také na kvalitu jeho srsti, proto by mělo být vybráno kvalitní krmivo pro malá plemena, které bude odpovídat jeho potřebám a aktivitě.

Výživa starého psa
Ve specializovaných prodejnách je k dostání i odlehčená strava pro starší psy, která plně odpovídá potřebám psa v tomto věku, kdy pes již není příliš pohybově aktivní a nepotřebuje takový přísun energie ve stravě jako pes, který se hodně pohybuje.


Dovětek pro budoucí majitele
Boloňský psík bude oddaným a něžným přítelem každému člověku, který mu věnuje mnoho lásky a pozornosti. Odmění se vám svou přítulností a jeho ochota se s vámi kdykoli pomazlit vám pomůže zapomenout na vaše problémy a bolístky.
tyto informace chtěla vědět Jahůdka Jahůdky blog
obrázky s boloňskím psíkem jsou normálně v obrázcích
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jahůdka tvoje(muck) sbenko:) Jahůdka tvoje(muck) sbenko:) | E-mail | Web | 7. července 2008 v 14:27 | Reagovat

děkuju:))))

2 Jahůdka tvoje(muck) sbenko:) Jahůdka tvoje(muck) sbenko:) | E-mail | Web | 7. července 2008 v 14:28 | Reagovat

sou to moc hezký obrázky:)

vypadá to jak moe Heidinka:)))))

3 Jahůdka tvoje(muck) sbenko:) Jahůdka tvoje(muck) sbenko:) | E-mail | Web | 7. července 2008 v 14:43 | Reagovat

máš u mně adoptovanou pixelku tak si ho vyzvedni:)

4 lucikkkkk lucikkkkk | Web | 7. července 2008 v 15:31 | Reagovat

jj dobře a děkuju za pochvalu obrázků :-)

5 Quirina_Köhler Quirina_Köhler | E-mail | 6. července 2018 v 11:48 | Reagovat

Prohlédněte si aktuální NEWS . Dynamite recenze  <a href=https://rybydynamit.com/#1>https://rybydynamit.com/#1</a>  Dynamite Nebudete přemýšlet o tom, jak chytit rybu, ale o tom, jak dovézt úlovek domů! DO KONCE AKCE ZBÝVÁ: Ryba prostě nemá šance vyhnout se háčku. Není divu, že existuje výraz «rybí mozek », protože mozek u ryby nic moc, ale s instinktem sebezáchovy je u ní vše v pořádku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama